Mentálhigiénés segítő
& szexuális tanácsadó
CSAK SZEX, ÉS SOK MINDEN…
Libidóka szülői program
A szülők számára általában nagyon nehéz a szexről, intimitásról beszélni a gyermekeikkel. Vagy azért, mert a gyerek túl sokat kérdez és nem tudunk megfelelően válaszolni, vagy, mert épp ellenkezőleg, egyáltalán nem kérdez. Esetleg azért, mert úgy tűnik nem is érdekli őt ez a téma.
Mit tehetsz ilyen helyzetekben, hogyan és mit mondhatsz el, és egyáltalán kell-e beszélni a fiatalokkal?
Előadás a szexuális nevelésről, és tabuk nélküli beszélgetés a szülőkkel.
Miről szólnak a foglalkozások?
A szülőknek szóló előadás és beszélgetés a nemiség, a testiség és az intimitás nehéz kérdéseit járja körbe. Hogyan legyünk bátrak, hogyan kezdjünk hozzá a kellemetlen témához? Szülőként hogyan viszonyulhatunk gyermekeink nemi fejlődéséhez, éréséhez, szexualitásához? Milyen, a szexualitáshoz kapcsolódó nehézségekkel szembesülünk a gyermeknevelésben? Milyen akadályokat görget a média a szülők elé? Részletesen kitérünk arra is, hogy mikor és hogyan találkozhatnak a fiatalok a pornóval, és milyen hatása lehet mindezeknek.
Kinek ajánlom?
Általános- és középiskolás gyerekek szüleinek. Az adott programon részt vehetnek osztálytársak szülei, illetve különböző osztályokba vagy korosztályokba járó gyerekek szülei is. Az alkalom előtt egy kérdőív kitöltésével jelezheted saját igényeid, így a beszélgetést a ti kérdéseitekhez és elvárásaitokhoz igazítom.
Workshop
A foglalkozást igény szerint egy workshop egészíti ki, ahol játékos gyakorlatok segítségével konkrét helyzetekre keresünk megoldást, és közösen találunk válaszokat a kérdésekre.
Beszélgetés a pornóról
szülők számára
Nagyon nehéz feladat a szülők számára, hogyan segíthetnek, mutathatnak irányt a gyerekeiknek szexuális kérdésekkel kapcsolatban. A pornóról, mint tabu témáról való beszélgetés, információcsere sokat segíthet ebben.
A program felépítése
Szülői igények alapján készült ez az előadás és interaktív program, amely körülbelül két órát vesz igénybe. Lehetőségetek van kérdéseket feltenni, véleményt nyilvánítani, és egymással is megosztani tapasztalataikat egy kellemes, támogató légkörben.
Két fő forrásra támaszkodtam: azokra a kérdésekre, amelyeket kamaszok kérdeznek a felvilágosító programokon, illetve amelyeket a szülők fogalmaznak meg gyermekük szexuális érésével és a pornófogyasztással kapcsolatban. A pácienseimnél felmerülő szexuális problémák sokszor megelőzhetőek lettek volna, ha szüleik vagy környezetük segített volna nekik megbirkózni a gondjaikkal.
Kiknek szól?
Azoknak a szülőknek, akik már szembesültek vele, hogy a gyermekük nézett pornót, vagy az osztályban már téma a szexualitás, vagy ha sejtik / tudják, hogy a kamaszuk már rendszeres pornófogyasztó. Ugyanakkor azoknak is érdekes lehet a részvétel, akiknek a gyermeke még távol van a felnőttfilmek nézésétől.
A program nemcsak a pornóról szól, hanem többek között arról is, hogyan lehet majd elkerülni a pornó különböző káros hatásait a későbbiekben. A pornót gyakran a fiúkhoz társítják, pedig hatással van a lányok életére is, így szívesen látom a lányos szülőket is.
A program időtartama
Az előadás-beszélgetés-interaktív foglalkozás időtartama kb. 2 óra. Igény szerint kiegészíthető workshoppal, ami további 1,5-2 óra hosszú.
Helyszín
A foglalkozások Zoomon, Meeten vagy személyesen zajlanak az osztályteremben vagy egy előre megbeszélt helyszínen. A résztvevők száma 10-20 fő.
Árak
A 2 órás foglalkozás ára: 4500 Ft / szülő. Ha egy gyereknek mindkét szülője részt vesz akkor 3500 Ft / szülő. Az 1,5 órás kiegészítő workshop ára 1500 Ft / szülő
A gyermekem már egy
szexuális lény!
WORKSHOP
E program célja, hogy segítsen megérteni gyermekeink fejlődési szakaszait, valamint praktikus eszközöket és támogatást nyújtson a szülői szexuális neveléshez.
A foglalkozás témái
-
Mit jelent a szexuális nevelés, mikor aktuális? Mennyire nehéz kérdés ez számunkra és hogyan érint minket, szülőknek?
-
A gyermekek szexuális érése, fejlődése, lelki és testi változásaik. Mit tehetünk értük, hogyan segíthetjük őket ebben a változásban?
-
Ki, és hogyan világosított fel bennünket, vagy segített minket? Ezekből vajon mit adhatunk tovább?
-
Mivel szembesülnek a gyermekeink, amelyek nálunk még nem voltak? Ez milyen számukra / számunkra?
-
Pornó és média hatásai, elérhetőségei, veszélyei. Van-e jó pornó?
-
Hogyan ellensúlyozhatjuk mi szülők, amit a média sugall?
-
Ötletek és módszerek arra, hogyan, és milyen módon érjünk el a gyermekeinkhez ezekkel a tabu témákkal.
-
Hogyan erősítsük az önbizalmunkat szülőként?
Kiknek szól?
Érdemes eljönnöd, ha a gyermeked már kérdezget a szexualitásról, vagy ha még nem beszél, és esetleg nem is érdeklődik az ilyen témák iránt. Ha a szexuális felvilágosítás gondolata is feszélyez, vagy ha vannak konkrét kérdéseid a gyermekeddel kapcsolatban. Akkor is hasznos lehet számodra, ha csupán bővítenéd az ismereteidet, és praktikus ötleteket szeretnél kapni a szülői szexedukációval, a gyermek érésével, gondolataival kapcsolatban.
Fontos, hogy ezeket a témákat a tabusítás árnyékából kihozzuk a „fényre” és több aspektusból körüljárva, ismeretekre támaszkodva, az érzéseken túlmutatva, létrehozzunk egy olyan komfortzónát, amelyben már mi is biztonságosan mozgunk. Így a gyermekeinket is hatékonyabban tudjuk támogatni ebben a testi-lelki-szexuális önmagukat kereső, kihívásokkal teli időszakban. A foglalkozások végére a téma és az erről való gondolkodás, beszélgetés is természetessé válik.
A program időtartama
A workshop két alkalmas, kb. 5-5 óra hosszúságú alaklomból áll.
Helyszín
A foglalkozások személyesen zajlanak egy előre megbeszélt helyszínen. A résztvevők száma 10-15 fő.
Árak
A 2*5 órás foglalkozás ára: 30.000 Ft/ fő. a egy gyereknek mindkét szülője részt vesz akkor 22.500 Ft / szülő.
Szexuális nevelés empátiával
Tizenkét év biológia tanítási tapasztalatom során számtalan szexuális felvilágosító órát tartottam. A Budapesti Eötvös József Gimnáziumban a gyerekek tanítottak meg arra, hogyan gondolkodnak, és mi izgatja őket igazán a szexualitás terén.
Részt vettem a Pestalozzi keretein belül megrendezett „SexM-Szexuális nevelés az iskolában-Módszertani tréning”, valamint az Amnesty International: Befogadó terek módszertani továbbképzésén. Fiatalokkal együttműködve két dolog foglalkoztat: az egyik a gyerekek problémáinak megoldása, a másik az, hogy gyakorlati tudást adjak át a saját testükről, a testük működéséről.
A felnőttkori szexuális problémák sok esetben megelőzhetőek, ha a gyerekek megfelelő szexuális edukációban részesülnek, tájékozódnak a pornóról, a fogamzásgátlásról vagy éppen a férfiak és nők eltérő szexuális igényeiről. A Libidóka szexedukációs program ebben nyújt segítséget.